Szkolenie KSM cz. I 2018

W dniach 20-22 kwietnia 2018r. w Pelplinie odbyła się pierwsza część dwustopniowego Szkolenia Liderów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Wzięło w nim udział 9 osób z 4 oddziałów. Ponadto w szkoleniu uczestniczyło 12 kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

 

Szkolenie rozpoczęliśmy tradycyjnie mszą świętą w kościele Bożego Ciała. Wieczorem uczestnicy szkolenia dowiedzieli się, jaki powinien być lider, zapoznawali się również zadaniami poszczególnych członków kierownictwa oddziału i poznawali rolę całego kierownictwa.

W sobotę pierwszym punktem dnia była msza święta, po której przyszli liderzy uczyli się prowadzić spotkania formacyjne, poznając metodę rewizji życia oraz przydatne metody aktywizacyjne. KSM-owicze uczestniczyli również w warsztatach liturgicznych, podczas gdy klerycy poznawali tożsamość członków KSM-u i rolę księdza asystenta. O godzinie 15.00 wszyscy uczestnicy zgromadzili się na Koronce do Bożego Miłosierdzia, po której wszyscy mieli okazję spróbować swoich sił w praktyce, prowadząc spotkania przy wykorzystaniu materiałów "Oto ja!". Po wspólnie spożytej kolacji ks. Piotr Lipkowski przedstawił wybrane metody czytania Pisma Świętego. Ostatnim punktem dnia była adoracja Najświętszego Sakramentu.

Ostatni dzień rozpoczął się jutrznią, po której prowadzący szkolenie podsumowali to wydarzenie i zaprosili na szkolenie III stopnia, które odbędzie się w październiku. Następnie wszyscy wzięliśmy udział w kończącej szkolenie mszy świętej.

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże naszym Liderom w rozwijaniu oddziałów KSM w parafiach naszej diecezji.

Anna Milke

Oddział KSM w Czersku